Gdynia na fali – wycieczka przedszkolaków do mariny

By 26 maja 2022 AKTUALNOŚCI

Gdynia na fali to program edukacji morskiej miasta Gdyni, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców Gdyni, promocja wiedzy o żeglarstwie, morzu i o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta oraz edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy.

W ramach wyżej wymienionego projektu, 23 maja nasi wychowankowie z grup „Rybki” i „Bursztynki” udali się na zajęcia do Gdyńskiej Mariny.

W czasie zajęć dzieci wysłuchały opowiadania na temat historii miasta Gdyni. Dowiedziały się między innymi, że nasze piękne i nowoczesne miasto powstało dzięki bliskości morza oraz planowanej budowie portu, najpierw wojennego, a następnie drugiego użyteczności publicznej. To wokół portu zaczęło powstawać miasto. Do budowy miasta zjeżdżali się ludzie z całej Polski i w dużej mierze stawali się mieszkańcami Gdyni. Powstający wówczas port stał się jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie.

W czasie spotkania dzieci zostały zapoznane również z głównymi zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie. Omówiono m. in. działalność służby ratownictwa wodnego, rodzaje sygnałów np. wydawanych przez ratowników będących na brzegu, rodzaje niebezpieczeństw występujących nad wodą i w wodzie, zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych i sposoby wzywania pomocy.

Dzieci zwiedziły również klub jachtowy, co sprawiło im wielką radość. Tam mogły zwiedzać wszystkie pomieszczenia oraz wzbogacać swoją wiedzę i słownictwo z zakresu tematyki żeglarskiej. Będąc w hangarze, który jest punktem szkoleniowym dla młodych żeglarzy zaprezentowano dzieciom wymagane elementy ubioru żeglarza oraz ubrania ratunkowe typu TPS. Obejrzały także łódkę szkoleniową dla najmłodszych żeglarzy o nazwie Optimus. Miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem łódki.

Po drodze poznały różne ciekawe miejsca w marinie i ich fachowe nazwy, takie jak np. bosmanat, falochrony, miejsca postojowe – keja, pomost, dalby, sposoby cumowania jednostek; żuraw – czyli jak jachty wodowane są w basenie jachtowym, stacja paliw, kluby żeglarskie.

Więcej informacji na temat programu „Gdynia na fali” pod adresem: https://gdyniasport.pl/pl/projekty/gdynia-na-fali