Warning: Creating default object from empty value in /dev/wp-content/themes/salient/nectar/redux-framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
Wycieczka dzieci z grupy Delfinki do Gdyńskiej Mariny – PRZEDSZKOLE nr 30 w Gdyni

Wycieczka dzieci z grupy Delfinki do Gdyńskiej Mariny

By 12 października 2021 AKTUALNOŚCI

Gdynia na fali to program edukacji morskiej miasta Gdyni, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców Gdyni, promocja wiedzy o żeglarstwie, morzu i o korzyściach wynikających z nadmorskiego charakteru naszego miasta oraz edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy.

W ramach wyżej wymienionego projektu, 5 października nasi wychowankowie z grupy „Delfinki” (6-latki) udali się na zajęcia do Gdyńskiej Mariny.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się na plaży miejskiej przy bulwarze. Dzieci wysłuchały opowiadania na temat historii miasta Gdyni. Dowiedziały się między innymi, że nasze piękne i nowoczesne miasto powstało dzięki bliskości morza oraz planowanej budowie portu, najpierw wojennego, a następnie drugiego użyteczności publicznej. To wokół portu zaczęło powstawać miasto. Do budowy miasta zjeżdżali się ludzie z całej Polski i w dużej mierze stawali się mieszkańcami Gdyni. Powstający wówczas port stał się jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie.

W kolejnej części spotkania dzieci zostały zapoznane z głównymi zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa nad wodą i w wodzie.

Omówiono:

  1. działalność służby ratownictwa wodnego,
  2. rodzaje sygnałów np. wydawanych przez ratowników będących na brzegu,
  3. rodzaje niebezpieczeństw występujących nad wodą i w wodzie,
  4. zasady zachowywania się w sytuacjach niebezpiecznych i sposoby wzywania pomocy.

Następnie dzieci udały się do klubu jachtowego, co sprawiło im wielką radość. Tam mogły zwiedzać wszystkie pomieszczenia oraz wzbogacać swoją wiedzę i słownictwo z zakresu tematyki żeglarskiej.

Po drodze poznały różne ciekawe miejsca w marinie i ich fachowe nazwy, takie jak np.

  1. bosmanat,
  2. falochrony,
  3. miejsca postojowe – keja, pomost, dalby – sposoby cumowania jednostek,
  4. żuraw – czyli jak jachty wodowane są w basenie jachtowym,
  5. stacja paliw,
  6. kluby żeglarskie.

Będąc w hangarze, który jest punktem szkoleniowym dla młodych żeglarzy zaprezentowano dzieciom wymagane elementy ubioru żeglarza oraz ubrania ratunkowe typu TPS. Obejrzały także łódkę szkoleniową dla najmłodszych żeglarzy o nazwie Optimus. Miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem łódki.

Podsumowaniem spotkania był konkurs z zakresu zdobytej wiedzy z cennymi nagrodami.

Więcej informacji pod adresem: https://gdyniasport.pl/pl/projekty/gdynia-na-fali