[vc_row][vc_column width=”1/1″][divider line_type=”No Line” custom_height=”20″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA NR 30 w Gdyni
§ 1
PRZYPROWADZANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA
- Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych), którzy są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
- Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w szatni przedszkola. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
- W godzinach od 6.30 do 7.00 rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają dziecko do sali Gr IA. Następnie dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.
- Nauczyciel, który przyjmuje dziecko pod opiekę od rodziców zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki i przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
- Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
- Dziecka chorego nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
- Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe, wziewne należy zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
- Po każdej dłuższej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
- Osobami kompetentnymi do udzielania informacji o dziecku są wyłącznie nauczyciele.
§ 2
ODBIERANIE DZIECKA Z PRZEDSZKOLA
- Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby dorosłe upoważnione na piśmie przez rodziców (opiekunów prawnych), zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione. Wzór upoważnienia do odbioru dziecka z przedszkola stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.
- Odpowiedzialność przechodzi na rodziców z chwilą wyjścia dziecka z sali, po uprzednim wywołaniu go przez domofon.
- W czasie rozchodzenia się dzieci przebywających w ogrodzie przedszkolnym, rodzice przejmują opiekę nad swoim dzieckiem z chwilą przywitania się z nim i z nauczycielem.
- W godzinach przyprowadzania i odnbierania dzieci przez rodziców w sztni dyżuruje Pani woźna, która jest zobowiązana nadzorować wejście dziecka do sali, gdy nauczyciel nie może osobiści przejąć dziecka od rodzica lub przekazać dziecko rodzicowi w chwili jego odbioru. Pani woźna zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w tym czasie. W przypadku dzieci najmłodszych odprowadza Je do sali.
- Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę. /li>
- Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
- W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację.
- Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, i numerów kontaktowych rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
- Odbiór dziecka następuje w godzinach, zadeklarowanych przez rodziców w umowie.
- W trosce o bezpieczeństwo dziecka przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy osob odbierająca dziecko jest w stanie upojenia alkoholowego lub pod wpływem innych środków odurzających . W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor .
- Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe np.: o ograniczeniu lub pozbawieniu prawa rodzicielskiego.
§ 3
POSTĘPOWANIE W SYTUACJI NIEODEBRANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA LUB ZGŁOSZENIA SIĘ PO DZIECKO OSOBY NIEMOGĄCEJ SPRAWOWAĆ OPIEKI
- W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.
- W przypadku odebrania dziecka z przedszkola po godzinach zadeklarowanych w umowie, rodzic jest zobowiązany zapłacić10 zł. za każdą rozpoczętą godzinę
- Dzieci powinny być odebrane z przedszkola najpóźniej do godziny 17.00. Po godzinie 17.00 rodzic zobowiązany jest zapłacić 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę.
- W godzinach przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców w szatni dyżuruje Pani woźna, która jest zobowiązana nadzorować wejście dziecka do sali, gdy nauczyciel nie może osobiście przejąć dziecka od rodzica lub przekazać dziecka rodzicowi w chwili Jego odbioru. Pani woźna zwarca szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w tym czasie. W przypadku dzieci najmłodszych odprowadza Je do sali.
- W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.
- Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza notatkę służbową zdarzenia podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora.
II. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Z procedurą przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zostali zapoznani wszyscy pracownicy przedszkola, oraz rodzice podczas pierwszego spotkania organizacyjnego. Potwierdzenia stanowią podpisy pracowników pod procedurą oraz listy obecności rodziców na spotkaniach organizacyjnych (wrzesień).
- Procedura obowiązuje wszystkich pracowników przedszkola, rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz osoby przez nich upoważnione do odbioru dzieci.
- Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2011 r., została zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w dniu 08.2011.r.